سرمایه گذاری در کشور اتریش

سرمایه گذاری در کشور اتریش

آیا قصد مهاجرت به کشور اتریش را دارید؟ از انواع طرق مهاجرتی،

طریق سرمایه گذاری را مد نظر دارید؟ و ایا در مورد میزان مبلغ سرمایۀ اولیۀ کشور اتریش

و شرایط سرمایه گذاری این کشور و همچنین

شرایط کسب اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در کشور اتریش را دارید؟

در این صورد پیشنهاد می نمائیم که مقالۀ حاضر را مطالعه نموده

و در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مفیدتر در خصوص سرمایه گذاری کشور اتریش

با توجه به شرایط شخصی خود دارید، با وکلای مجرب ما در مؤسسۀ رهام تماس حاصل نمائید

تا ایشان بتوانند شما را در مسیر صحیح مهاجرت یاری و راهنمائی نمایند.

مقدمه

اتریش، پایتخت آن شهر وین، قلب اتحادیۀ اروپا، و کشوری غنی هم از لحاظ فرهنگی

و هم از لحاظ اقتصادی می باشد. از جمله مزایایی که می توان

در خصوص این کشور به آنها اشاره نمود عبارتند از:

کشوری بی طرف در اتحادیۀ اروپا، ارزش بالای پاسپورت این کشور می باشد

به گونه ای که با پاسپورت کشور اتریش می توان

به صورت آزادانه به 180 کشور سفر نمود که این کشورها شامل کشورهای

آمریکا، کانادا، بریتانیا، و تمامی کشورهای حوزۀ شنگن نیز می شود.

مزیت دیگر این کشور که می توان به آن اشاره نمود این است

که امکان کار و زندگی در سایر کشورها نیز وجود دارد.علاوه بر آن می توان

به راحتی برای گرفتن شهروندی تمام اعضای خانواده اقدام نمائید

علاوه بر آن کشوری زیبا، پاکیزه و مرفه به حساب می آید.

تمامی موارد بیان شده توجیه خوبی برای سرمایه گذاری در این کشور می باشد.

در واقع موقعیت خاص کشور اتریش همواره سبب جلب سرمایه گذاران خارجی می باشد، و این مسئلۀ سرمایه گذاری خارجی نیز همیشه از سوی دولت اتریش مورد توجه قرار گرفته است. با این حال به نظر می رسد که چنین وضعیتی با عنوان پلی برای محو سازی ریسک داخلی و خارجی سرمایه گذاری غربی چندان پایدار نمی باشد، و به نظر می رسد که در سالهای اخیر مقداری روند سرمایه گذاری در این کشور روندی رو به کاهش را داشته است. به طور مثال در سال 2014، میزان سرمایه گذاری خارجی حدوداً 5 میلیون یوره تخمین زده شد، که البته نسبت به دو سال قبل از آن بیشتر در نظر گرفته شده، اما به طور کل نسبت به معیار بانکی درصد پائینی را شامل می باشد.

5 کشور اصلی که در کشور اتریش اقدام به سرمایه گذاری نموده اند عبارتند از:  آلمان، هلند، ایتالیا، لوزامبورگ و روسیه. و به منظور تشویق سرمایه گذاری خارجی، اتریش شرایط مساعدی را مهیا نموده است، و معافیت های مالیاتی قابل توجهی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است.

و از جمله نقاط قوت اتریش عبارت است از ثبات سیاسی، موقعیتش در مرکز اروپا و نیروی کار بسیار مولد می باشد.

چکیده

پاسپورت کشور اتریش از اعتبار و شهرت بسیار بالایی برخوردار می باشد و علت این امر هم شرایط خوب اقتصادی و رفاه بالای اجتماعی می باشد. لذا کسب آن می تواند خواستۀ درونی بسیاری از افراد باشد. حال یکی از راه های کسب آن می تواند از طریق سرمایه گذاری در این کشور باشد. بنابراین شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در کشور اتریش نسبت به دریافت تابعیت خود در این کشور اقدام نمائید و پاسپورت کشور اتریش را اخذ نمائید. که با در دست داشتن این پاسپورت می توان به راحتی به کل اتحادیۀ اروپا و همچنین آمریکا، کانادا و بریتانیا، بدون هیچ گونه دغدغه ای سفر نمود. و همچنین به شما این امکان را می دهد که در هر کجای اتحادیۀ اروپا زندگی و کار کنید. لازم به ذکر است که اعضای خانواده از جمله همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز می توانند در فرم درخواست شهروندی نسبت به دریافت شهروندی اقدام نمایند. و در صورتی که اطلاعات به صورت غلط و اشتباه پر شوند این فرم درخواست شهروندی فسخ خواهد شد.

برنامۀ اعطای شهروندی اتریش به سرمایه گذاران خارجی

باید به جرأت بگوییم که اتریش تنها کشور اروپایی می باشد که به طور رسمی شهروندی این کشور را به متقاضیان سرمایه  گذاری در این کشور، مستقیماً پیشنهاد می کند. و در واقع کشور اتریش این امکان فوق العاده را برای متقاضیان سرمایه گذاری فراهم نموده تا بدون نیاز به اقامت قبلی بتوانند به صورت فوری پاسپورت این کشور را دریافت نمایند. که دریافت شهروندی نیز تنها در صلاحیت و از جمله اختیارات دولت می باشد.

بنابراین نکته ای که در اینجا وجود دارد نیاز به اقامت قبلی شما ندارد و می توانید مستقیماً تابعیت کشور اتریش را کسب نمائید. درسته که این روش روشی پرهزینه می باشد، اما از سوی دیگر سریع ترین راه حل برای اخذ تابعیت یکی از کشورهای اتحادیۀ اروپا در نظر گرفته شده است. که از جمله مزایایی که کسب پاسپورت کشور اتریش دارد حق عبور و مرور آزادانه در کل اتحادیۀ اروپا و همچنین کشورهای آمریکا، کانادا و بریتانیا می باشد و در واقع یکی از معتبرترین مدارک مسافرتی به حساب می آید.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که نیاز به داشتن مدرک زبان آلمانی نیز ندارد.

همچنین سرمایه گذاری در اوراق قرضۀ دولتی، مشاور املاک و نظایر آن در ذیل این برنامه قرار نمی گیرد. و تأییدیۀ درخواست سرمایه گذاری، سرمایه گذاران نیز به طرق مختلف و در مراحل مختلف از سوی دولت باید مورد تأیید قرار گیرد. و پس از دریاقت تأییدیۀ شهروندی می توانید برای دریافت پاسپورت خود اقدام نمائید.

حداقل میزان سرمایه

بر اساس مادۀ 10 قانون شهروندی اتریش، ” دولت اتریش مجاز می باشد به اشخاصی که تبعۀ خارجی محسوب می شوند تابعیت اتریش را اعطا نماید، البته در صورتیکه شرایط خاصی را داشته باشند، از جملۀ این شرایط همانند داشتن ایده های نو و بکر و همچنین تفکرات نوآورانه در زمینۀ علوم و تکنولوژی و یا به همراه داشتن سودهای کلان اقتصادی که از 10 میلیون یوره آغاز می شود و تا 100 میلیون یوره ادامه می یابد، که این مبلغ با توجه به نقشۀ کاری و سرمایه گذاری که برای شما طراحی می شود متفاوت خواهد بود و اعطای تابعیت نیز فقط و فقط با صلاحدید دولت اتریش می باشد.

بر طبق قوانین و مقررات اتباع خارجی کشور اتریش، اشخاصی که غیر تبعۀ اتحادیۀ اروپا محسوب می شوند می توانند برای دریافت شهروندی اتریش، البته بعد از 10 سال اقامت در خاک این کشور، اقدام نمایند. اما تضمین اعطای اقامت نیازمند تأئیدیه در مراحل مختلف از سوی دولت اتریش می باشد که این مراحل، مراحل بسیار ظریف و پیچیده ای می باشند. بعد از دریافت تأئیدیۀ اقامت نیز، می توانید برای درخواست تابعیت خود اقدام نمائید.

 

الزامات واجد شرایط بودن برای دریافت پاسپورت کشور اتریش

همانطور که در بالا نیز اشاره نمودیم با سرمایه گذاری در کشور اتریش می توان به راحتی تابعیت و به طریق اولی پاسپورت این کشور را اخذ نمود. اما برای اخذ پاسپورت کشور اتریش شرایطی وجود دارد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

 • پاسپورت، مدارک ازدواج و تولد معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه.
 • پس زمینه و سوابق شغلی شخص متقاضی
 • پس زمینۀ تمکن مالی قوی

مزایای سرمایه گذاری در اتریش

یکی از مهمترین مسائلی که یک کشور باید دارا باشد، هماتا زیر ساخت های بسیار قوی، نیروی کار مولد و ماهر و بهره وری بالا می باشد. کشور اتریش به عنوان منطقه ای مناسب برای دقاتر مرکزی شرکتها، و به عنوان بیست و یکمین کشور از 189 کشور جهان در زمینۀ سهولت انجام کسب و کار شناخته شده است. همچنین اتریش در زمینۀ داروسازی کشوری بسیار فعال و موفق بوده است، علت آن هم توجه و تمرکز در بخش بیوتکنیکال و همچنین کمپانی های بزرگ داروسازی به کشور می باشد.

در نهایت، ثبات سیاسی، کیفیت زندگی و امنیت عمومی در سطح بسیار بالا قرار دارد و تمامی این عوامل  می توانند دلیل بسیار خوب و محکمی برای بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شود. اگر بخواهیم این مزایا را به صورت طبقه بندی شده ذکر نمائیم این مزایا عبارتند از:

شرایط جذاب سرمایه گذاری:

 • کشور اتریش چهارمین کشور برتر اقتصادی می باشد
 • زیر ساخت های بسیار توسعه یافته
 • مدیریت عمومی کارآمد

ثبات و امنیت اجتماعی:

 • ثبات سیاسی بسیار بالا و سیستم مورد اطمینان و قانونی
 • ارتباط خوب و مؤثر میان کارگر و کارفرما
 • نرخ اعتصاب پائین
 • امنیت شخصی بالا

مزایای مالیاتی:

 • پایین بودن نرخ مالیاتی
 • برنامۀ جذاب مالیات گروهی
 • قانون مالیاتی اتریش این اجازه را می دهد بار مالیاتی نیز کاهش یابد
 • هیچ مالیاتی هم بر دارایی ها و کسب و کار وارد نمی شود

بهره وری و سودمندی:

 • بهره وری نیروی کار بالا به ازای هر کارمند

موقعیت مرکزی:

 • تجربۀ حدود 16.000 سرمایه گذاری مشترک با سایر کشورهای اروپائی
 • مرکز هماهنگی شرق اروپا برای حدود 1.000 کمپانی خارجی
 • فرودگاه وین یکی از مراکز اصلی و مهم اتصال اروپای شرقی و همچنین اروپای مرکزی می باشد

نقاط ضعف

همانطور که در بالا مطالعه نمودید اشاره ای داشتیم به مزایای سرمایه گذاری در کشور اتریش، اما بد نیست اشاره ای هم داشته باشیم به نقاط ضعف این کشور در زمینۀ سرمایه گذاری خارجی.

یکی از نقاط ضعف کشور اتریش شیوه های کاری بسیار سفت و سخت، نبود حمایت های مالی سرمایه گذاری، و قوانین محدود در امر سرمایه گذاری خارجی می باشد. و این کشور به لحاظ سرمایه گذاری بسیار تحت تأثیر اروپای مرکزی و همچنین اروپای غربی می باشد، جایی که بسیاری از سرمایه گذاری های خارجی در آنجا متمرکز شده است. که سرمایه گذاری در آنها تا حدودی ریسکی و همراه با خطر می باشد به خصوص برای افرادی که چندان آشنایی با قواعد سرمایه گذاری این کشورها ندارند، لذا ما همواره طریق مهاجرت از راه سرمایه گذاری را به عزیزانی توصیه می نمائیم که با قواعد سرمایه گذاری آن کشور آشنائی دارند و یا به مشاغلی از جمله مشاغل مرتبط با صادرات و واردات مشغول می باشند تا خدای ناکرده با شکست مواجه نشوند.

اقدامات دولت به منظور تشویق و یا محدود کردن سرمایه گذاری خارجی

مشوق های صادراتی، ثبات سیاسی، هزینه های مخابراتی بسیار کم سرمایه گذاری در کشور اتریش را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب نموده است. اما عامل دیگری که این کشور را به منظور سرمایه گذاری خارجی جذاب نموده است عبارت است از سیستم انطباق مالیاتی می باشد، که با توجه به اینکه مسئله ای به نام مالیات بر ثروت ندارند  یکی از المان های بسیار مهمی است که در اروپا باعث جلب سرمایه گذاری خارجی شده است. اما همواره دولت در تلاش است تا زمینه های رقابتی با سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا را نیز فراهم آورداشاره شده، یارانۀ سرمایه گذاری منطقه ای، معافیت درخواس اتریش بوده.

 

خدماتی که کشور اتریش در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد

در این قسمت می پردازیم به خدماتی که کشور اتریش در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد:

 • همکاری و معاضدت برای یافتن سرمایه گذاری مناسب و شایسته در اتریش
 • توصیه و مشاوره های حرفه ای در خلال پروسۀ سرمایه گذاری
 • ارتباط با شرکای سرمایه گذاری مشترک در اتریش
 • ارتباط با مقامات صالحۀ کشور
 • کمک و یاری برای باز کردن حساب بانکی در اتریش
 • کسب اطلاعات فردی از شخص متقاضی به طرق و شیوه های مختلف
 • ارائۀ رسمی مدارک به یکی از مقامات صالحۀ کشور اتریش
 • پیگیری درخواست تا زمان تصویت و اعطای شهروندی

 

قوانین حمایتی کشور اتریش از سرمایه گذاران خارجی

در این قسمت می پردازیم به قوانین و مقررات حمایتی که کشور اتریش به آن پیوسته، این قوانین عبارتند از:

 • کنوانسیون سرمایه گذاری دو جانبه
 • مباحث مربوط به ثبت سرمایه که از سوی انکتاد به تصویب رسیده است
 • عضو آژانس سرمایه گذاری چندجانبه

تابعیت دوگانه از دید کشور اتریش

با توجه به قانون شهروندی کشور اتریش، به طور کلی متقاضی کسب تابعیت و به طریق اولی پاسپورت این کشور و جلوگیری از امر تابعیت مضاعف،مستلزم آن است که شخص تابعیت فعلی خود را ترک نماید. اما از طرفی به موجب مادۀ 10، به افراد این امکان را داده تا همچنان تابعیت خود را حفظ نمایند و نیازی نیست که حتماً تابعیت قبلی خود را ترک نمائید. اما به منظور کسب اطلاعات کامل تر در این باب توصیه می نمائیم که قوانین و مقررات کشور محل زندگی خود را در خصوص تابعیت مضاعف مطالعه فرمائید.

نتیجه گیری               

با توجه به تمامی موارد یاد شده و با توجه به اینکه کشور اتریش چهارمین کشور برتر در حوزۀ اقتصادی می باشد، سرمایه گذاران بسیاری تمایل به سرمایه گذاری در این کشور می باشند. از طرفی با توجه به اینکه کشور اتریش سریعاً و به طور مستقیم تابعیت خود را به فر متقاضی اعطا می نماید لذا باز هم می تواند خود یک عامل بسیار مهم در امر سرمایه گذاری در این کشور خواهد بود.

میزان مبلغ سرمایه گذاری نیز حدواً از 10 الی 100 هزار یورو خواهد بود که این امر بسته به طرح کاری شما متفاوت خواهد بود. نکتۀ دیگر اینکه برای اعضای خانواده نیز به راحتی می توان از طریق این ویزا اقدام نمود و سپس مراحل لازم برای دریافت تابعیت را طی نمود.

در نهایت اینکه با توجه به اینکه کشور اتریش به عضو سازمان تجارت جهانی می باشد و قوانین حمایتی بسیاری را در جلب سرمایه گذار خارجی در نظر گرفته می تواند هدف خوبی برای متقاضیان محترم باشد.

سرمایه گذاری در کشور اتریش

دیدگاه ها بسته شده است